Promlčení dluhu: Co to znamená a kdy na něj máte nárok?

Promlčení dluhu: Co to znamená a kdy na něj máte nárok?

Promlčení dluhu: Co to znamená a kdy na něj máte nárok?

Mnoho lidí se domnívá, že pokud se na dluh dostatečně dlouho zapomene, dojde k jeho promlčení a přestane existovat. Dluhy však nikdy nezmizí samy od sebe. Pokud se chcete jejich placení opravdu vyhnout, je nutné splnit určité podmínky. V tomto článku si vysvětlíme, jak promlčení dluhu funguje, co je k tomu potřeba a na co si dát pozor, abyste mohli tuto možnost využít.

Co je promlčení pohledávky?

Promlčení pohledávky je právní institut, který chrání dlužníka před tím, aby po něm věřitel nemohl neomezeně dlouho soudně vymáhat splnění povinnosti, jako je zaplacení dluhu, dodání zboží nebo poskytnutí služby.

Funguje tak, že po uplynutí určité doby (obvykle tří let) už věřitel nemůže svou pohledávku vymáhat právní cestou. To neznamená, že přestane existovat – jen se stane nevynutitelnou a je na dlužníkovi, zda svůj závazek splní. Promlčení tedy nezruší samotnou pohledávku, ale znemožní věřiteli její vymáhání právními prostředky. Nárok na promlčení pohledávky nevzniká automaticky, dlužník ho musí aktivně uplatnit, pokud se věřitel pokusí pohledávku vymáhat.

Promlčecí lhůta pohledávky je klíčová

K promlčení dochází po uplynutí zákonné lhůty, během níž má věřitel možnost vymáhat svůj nárok. Pokud tuto lhůtu nevyužije, dlužník může uplatnit promlčení a věřitel ztrácí možnost dluh soudně vymáhat.

V České republice platí pro většinu pohledávek obecná promlčecí lhůta tři roky. Tato lhůta začíná běžet ode dne, kdy mohl věřitel poprvé požadovat splnění dluhu, například od jeho splatnosti.

Ne vždy však dojde k promlčení dluhu po třech letech. Kromě obecné promlčecí lhůty totiž existují také situace, kdy zákon stanoví zvláštní promlčecí lhůty, které jsou delší nebo kratší v závislosti na povaze konkrétní pohledávky. Na práva zapsaná ve veřejných seznamech (vlastnické právo zapsané v katastru nemovitostí) nebo práva přiznaná pravomocným rozhodnutím soudu se například vztahuje promlčecí lhůta deset let.

Občanský zákoník (§ 630 zákona č. 89/2012 Sb.) také říká, že „strany si mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu počítanou ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, než jakou stanoví zákon, nejméně však v trvání jednoho roku a nejdéle v trvání patnácti let“. Tato promlčecí lhůta pohledávky ale nesmí znevýhodňovat slabší stranu, jinak se považuje za neplatnou.

Řešíte náročnou finanční situaci? Přečtěte si náš článek: Cesta z dluhů: Kroky pro zvládnutí dluhů bez insolvence.

Uznání dluhu promlčení zkomplikuje

Promlčecí lhůta pohledávky se v některých případech může přerušit nebo pozastavit. Jednou z těchto situací je uznání dluhu, kdy dlužník výslovně (nebo konkludentně, tedy svým jednáním) potvrdí věřiteli, že daný dluh existuje a že ho uznává jako závazek, který má splnit.

V praxi tedy může jít například o písemné prohlášení, že dluh existuje, nebo o chování dlužníka, kterým potvrdí, že dluh uznává – částečně zaplatí dluh nebo sjedná splátkový kalendář. Takovéto uznání dluhu promlčení výrazně ovlivní. Nejenže se přeruší dosavadní promlčecí lhůta a začne běžet znova od začátku, ale navíc se nová lhůta může prodloužit na deset let místo původních tří.

Zajímá vás, za jakých podmínek se nová promlčecí lhůta může prodloužit na deset let? Zjistěte to v našem článku: Právní síla uznání dluhu!

Podobná situace může nastat také v případě, kdy věřitel podá na dlužníka žalobu a soud vydá rozhodnutí, ve kterém dluh uzná. Pak začíná běžet nová promlčecí lhůta, která je podle zákona deset let a počítá od okamžiku, kdy soudní rozhodnutí nabylo právní moci.

Dlužník musí vznést námitku promlčení

Samotné uplynutí zákonné lhůty však k promlčení nestačí. Jestliže věřitel podá návrh na vymáhání pohledávky po jejím uplynutí, dlužník musí u soudu vznést tzv. námitku promlčení. Soud totiž k promlčení nepřihlíží z vlastní iniciativy a dlužníka na tuto možnost neupozorní. V případě, že dlužník námitku promlčení aktivně neuplatní, může soud rozhodnout, že dluh musí splatit, i když promlčecí lhůta již uplynula.

Dlužník si tedy musí sám hlídat, zda už uplynula doba promlčení dluhu. Když neví, že dluh je promlčen, a splatí ho, už nemůže požadovat vrácení zaplacené částky zpět – jedná se o dobrovolné splnění promlčeného dluhu.

Shrnuto a podtrženo: Jak funguje promlčení pohledávky?

Promlčecí lhůta pohledávky se začíná počítat od okamžiku, kdy mohl věřitel poprvé uplatnit své právo (například ode dne splatnosti dluhu).

Pokud věřitel podá na dlužníka žalobu, než tato lhůta uplyne a soud rozhodne ve prospěch věřitele, přeruší se původní promlčecí lhůta a začne běžet nová. Ta je podle zákona 10 let a počítá se od chvíle, kdy soudní rozhodnutí nabylo právní moci.

K přerušení promlčecí lhůty dojde také v případě, kdy dlužník dluh uzná. Když se tak stane písemně, délka nové lhůty bude 10 let, pokud k uznání dojde jinak (například částečnou úhradou dluhu nebo sjednáním splátkového kalendáře), bude nová lhůta 3 roky.

Jestliže promlčecí lhůta uplyne a věřitel se rozhodne dluh vymáhat, dlužník má právo u soudu vznést námitku promlčení. V takovém případě soud dluh nemusí přiznat. Naopak, pokud dlužník námitku nevyužije, soud může pohledávku uznat i po uplynutí promlčecí lhůty.

Prekluze vs. promlčení

Následkem prekluze dochází k zániku práva. Přestává existovat, takže po uplynutí prekluzivní lhůty už právo nelze vůbec uplatnit. Po promlčení právo nezaniká, ale je určitým způsobem oslabené. Po uplynutí promlčecí lhůty už ho nelze vymáhat u soudu, pokud druhá strana vznesla námitku promlčení.

promlceni dluhu

Specifické případy

Problematika promlčení pohledávky bohužel není vůbec jednoduchá. Už víte, že zákonná lhůta se v různých situacích může lišit, a chápete, jak uznání dluhu promlčení zkomplikuje. Aby toho nebylo málo, existují další specifické případy, kdy promlčení pohledávky probíhá trochu jinak, než bylo popsáno výše.

Promlčení dluhu na zdravotním pojištění

Zdravotní pojišťovny si své pohledávky velmi pečlivě hlídají a zákon je jim v této oblasti nakloněn více než některým jiným institucím. Jejich právo předepsat vám dlužné pojistné se totiž promlčuje až za 10 let od jeho splatnosti. Pokud navíc zdravotní pojišťovna během této doby provede nějaké kroky směřující ke zjištění výše pojistného nebo jeho vyměření, začne běžet nová desetiletá promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tomto úkonu plátce dozvěděl.

Když vám pojišťovna dlužné pojistné předepíše, právo vymáhat toto pojistné se promlčuje ve lhůtě 10 let od právní moci platebního výměru. Vzhledem k těmto dlouhým lhůtám se rozhodně nevyplatí spoléhat na to, že z dluhu k pojišťovně se nějakým způsobem vyvléknete.

Jak tedy dluhy na pojistném řešit? Uveďme si jako příklad VZP, největší zdravotní pojišťovnu v České republice s více než 6 miliony klientů. Vzhledem k tomu, že promlčení dluhu u VZP je téměř nemožné, stejně jako u všech ostatních pojišťoven, je potřeba jít do akce. Dokonce i samotná pojišťovna na svém webu uvádí, že nejhorší možný postup je „dělat mrtvého brouka“.

Naopak doporučují co nejdříve kontaktovat nejbližší pobočku VZP ČR dle místa trvalého bydliště, popř. dle místa/sídla podnikání a zjistit si o dluhu všechny detaily. Čím dříve vše začnete řešit, tím lépe. Dokud nemáte pojistné zcela uhrazeno, stále vám totiž nabíhají sankce v podobě penále. Nejlepší proto je požádat o prominutí nebo snížení penále a pokusit se získat potřebné finanční prostředky na okamžité zaplacení dluhu.

Jednou z možností je využití služeb, jako je Cash4Car.cz. Ta umožňuje získat hotovost prostřednictvím dočasného prodeje vašeho automobilu s možností odkoupit ho zpět za stejnou cenu, kdykoli budete připraveni. Kromě toho můžete zvážit i jiné alternativy, jako jsou spotřebitelské úvěry nebo nebankovní půjčky, které však často vyžadují doložení příjmu či jiná potvrzení.

cash4car

Promlčení dluhu na sociálním pojištění

Promlčení dluhu na sociálním pojištění funguje v podstatě totožně jako promlčení dluhu u VZP nebo kterékoliv jiné zdravotní pojišťovny. Právo předepsat dlužné pojistné se promlčuje za 10 let ode dne splatnosti pojistného, právo vymáhat dlužné pojistné se promlčuje za 10 let od právní moci platebního výměru, kterým bylo pojistné vyměřeno. Tyto promlčecí lhůty také mohou být přerušeny úkony ČSSZ směřujícími k vymáhání pohledávky, což činí promlčení dluhu na sociálním pojištění téměř nemožným.

Promlčení zástavního práva

Zástavní právo je způsob, jak si věřitel zajistí splnění dluhu – může se vztahovat například na auto – půjčíte si peníze a jako zajištění nabídnete svůj vůz. Pokud dluh nesplatíte, věřitel může auto prodat, aby pokryl dlužnou částku.

Aby mohlo dojít k promlčení zástavního práva (přesněji práva zástavního věřitele na uspokojení zástavní pohledávky ze zástavy), nejprve musí dojít k promlčení samotného dluhu. Promlčení začíná běžet ode dne, kdy mohlo být právo vykonáno poprvé. U zástavního práva je většinou promlčecí lhůta 3 roky, ale pokud je zapsáno ve veřejném seznamu (např. v katastru nemovitostí), platí desetiletá promlčecí lhůta. Po promlčení už věřitel nemůže využít zástavu k uspokojení dluhu, i když zástavní právo formálně zůstává zapsáno.

Promlčení exekuce

Exekuci je možné zahájit pouze na základě rozhodnutí soudu, který uzná dluh. Tím dojde k přerušení původní doby promlčení dluhu a začne běžet nová, stanovená zákonem na 10 let. Během této doby má věřitel možnost přistoupit k exekuci. Pokud však desetiletá lhůta uplyne a věřitel exekuci zahájí až poté, máte možnost u soudu vznést námitku promlčení, na jejímž základě může být exekuce zamítnuta.

Jakmile je exekuce pravomocně zahájena, promlčecí lhůta se staví (promlčecí lhůta exekuce, která aktivně trvá, neběží). Nezáleží tedy na tom, jak dlouho trvá exekuce, protože během jejího průběhu nemůže dojít k promlčení. Ani exekuce stará 10 let nemůže být promlčena, pokud stále běží.

Jedinou možností je zastavení exekuce pro nemajetnost – promlčení pak může nastat po uplynutí 10 let od uznání dluhu nebo od nabytí právní moci rozhodnutí soudu či jiného orgánu. Pokud by se vám exekutor po této době znova ozval, můžete využít námitku promlčení. Bez zastavení exekuce promlčení pohledávky možné není.

Promlčení pohledávky rozhodně není zázračným lékem na všechny finanční potíže. Nedokáže vám pomoci k zastavení exekuce po 10 letech, pokud proces aktivně běží, ani k vymazání dluhů u pojišťoven. Klíčem je postavit se situaci čelem, aktivně řešit své závazky a snažit se je splácet. Pokud hledáte rychlé a bezpečné řešení, které vám umožní získat finanční prostředky bez doložení příjmů, vsaďte na dočasný výkup vozidla. Peníze získáte již do 24 hodin, a navíc si můžete sami zvolit, zda své vozidlo budete i nadále využívat, nebo jej necháte bezpečně zaparkované u nás.

buy-a-car

Získejte peníze ihned a s autem jezděte dál. Budeme vás kontaktovat do 30 minut.

woman-with-car

CASH4CAR

Jsme česká společnost působící na EU trhu, která se zabývá dočasným výkupem osobních vozidel všech typů a značek s jejich pozdějším zpětným odkupem původními majiteli.

S více než 15 000 zákazníky na trhu EU se řadíme mezi nejvýznamnější poskytovatele těchto služeb v ČR.