Dluhy před manželstvím: Kdo za ně odpovídá a jak se řeší po svatbě?

Dluhy před manželstvím: Kdo za ně odpovídá a jak se řeší po svatbě?

Dluhy před manželstvím: Kdo za ně odpovídá a jak se řeší po svatbě?

Finance ve vztahu jsou často tabu, ale když si o nich včas nepromluvíte, můžete si zadělat na problém. Pokud partnerovi vznikly nějaké dluhy před manželstvím, chraňte se předmanželskou smlouvou, jinak hrozí, že exekutoři sáhnou i na váš majetek. Jak je to možné? Čtěte dál a zjistěte víc!

Finance ve vztahu začněte řešit včas

V začátcích vztahu, kdy je všechno nové a vzrušující, nebývá čas ani chuť řešit praktické věci, jako jsou finance. Jenže peníze jsou neodmyslitelnou součástí života a dříve nebo později se jich rozhovory dotknout zkrátka musí. Bohužel se o nich často začne mluvit až ve chvíli, kdy je problém na stole – a to už může být pozdě.

Proto je důležité otevřít debatu o financích co nejdříve, i když se vám do ní nechce. Nejde jen o to zjistit, jaký má partner přístup k penězům, ale také získat přehled o jeho aktuální finanční situaci. Podle průzkumu z roku 2021 má totiž až 14 % Čechů před svou drahou polovičkou tajemství – něco si pořídili bez jejího vědomí. Ve 39 % případů přitom utratili částku vyšší než 5000 Kč. Pět procent dotázaných dokonce přiznalo, že má tajný účet, o kterém jejich partner vůbec neví.

Na první pohled to sice může působit nevinně, ale skryté výdaje se v některých případech mohou proměnit ve skryté dluhy – a ty už mají na vztah mnohem vážnější dopad. Mohou totiž otřást nejen důvěrou a společným rozpočtem, ale představují přímé riziko i pro partnera, pokud s dlužníkem žije ve společné domácnosti.

cash4car

Zadlužený partner může ohrozit i váš majetek

Možná si myslíte, že pokud s dlužníkem nejste manželé a žijete spolu jen jako partneři, jeho finanční problémy se vás netýkají. Faktem je, že sice nenesete žádnou zodpovědnost za jeho dluhy, ale ve skutečnosti může být ohrožen i váš majetek. Jak je to možné?

Když spolu bydlíte a dojde k exekuci, exekutor se nebude zajímat o to, komu přesně majetek patří. Platí totiž tzv. presumpce vlastnictví – všechny věci v místě bydliště dlužníka mohou být považovány za jeho, pokud se neprokáže opak. Bude tedy na vás, abyste dokázali, že majetek patří vám, což nemusí být snadné.

Je potřeba doložit doklady o koupi na vaše jméno, záruční listy a případně také výpisy z účtu, které dokazují, že majetek jste kupovali vy. Užitečné mohou být také darovací smlouvy nebo smlouvy o spoluvlastnictví, kde se uvádí, komu patří jaký podíl.

A pozor! Nezachrání vás ani to, že zadlužený partner má trvalé bydliště jinde. Exekutor může řádit všude, kde se důvodně domnívá, že se nachází majetek dlužníka – a to dokonce i bez jeho souhlasu či přítomnosti. Pokud tedy váš protějšek často pobývá u vás, nebuďte překvapení, až vám na dveře zaklepe nepříjemná návštěva.

Dluhy vaší drahé polovičky se mohou dotknout i sdílených financí ve vztahu. Pokud máte společný účet, hrozí, že věřitelé zablokují všechny peníze, včetně těch, které jste na něj vložili vy. U společných výdajů, jako je nájem nebo hypotéka, pak finanční problémy partnera ohrožují vaši schopnost splácet závazky.

TIP: Zkuste zasáhnout dříve, než dojde k problému. Existuje mnoho cest, jak se z dluhů dostat, je však potřeba být aktivní a s věřiteli komunikovat. Více zjistíte v našem článku „Nebankovní půjčky pod kontrolou“.

promlceni dluhu

Dluhy před manželstvím mohou být zrádné

Finanční situace vašeho partnera vás může výrazně ovlivnit, i když spolu „jen“ žijete. Logicky by se tedy dalo očekávat, že když uděláte další krok a svůj vztah stvrdíte svatbou, můžete se dostat ještě do větších problémů. Je tomu opravdu tak?

Dluhy, které váš partner nasekal před manželstvím, nejsou součástí společného jmění manželů (SJM). Zodpovídá za ně tedy pouze ten, kdo je k jejich splácení zavázán. Mohlo by se tedy zdát, že se vás netýkají, že? Bohužel, není to tak jednoduché.

Dříve platilo, že pokud si jeden z partnerů udělal dluhy před manželstvím, exekutor po svatbě mohl vymáhat dluhy pouze z výhradního majetku dlužníka. Na společné jmění manželů (SJM) tedy nemohl vůbec sáhnout.

To bylo výhodné nejen pro nezadluženého manžela, který se nemusel obávat, že kvůli finanční situaci svého partnera přijde o majetek, ale také pro samotného dlužníka, pro kterého sňatek mohl být únikovou cestou před exekucí. Pokud totiž dlužník neměl žádný výlučný majetek před manželstvím (např. zděděný nebo darovaný), exekutor neměl z čeho dluhy vymáhat. Partneři si pak společně mohli začít pořizovat majetek do SJM, protože věděli, že exekuce na ně nemůže. Věřitelé tak nakonec „utřeli nos“ a zůstali bez uspokojení pohledávek. 

Tento problém vyřešila až změna zákona. I když dluhy před manželstvím nejsou součástí SJM a zodpovídá za ně dlužník, exekutor může zabavit část majetku ze společného vlastnictví manželů. Jak je to možné?

Zjednodušeně řečeno – automaticky se předpokládá, že společné jmění manželů (SJM) patří oběma přibližně napůl. Pokud jeden z partnerů má dluhy, exekutor může zabavit jeho pomyslný podíl. V praxi to znamená, že exekutor může sáhnout na společné jmění manželů až do výše, kterou by zadlužený partner získal při rozvodu – tedy maximálně polovinu jeho hodnoty.

Nezadlužený manžel je tedy částečně chráněn, protože mu zůstane druhá polovina společného majetku, ale nepříjemnostem se rozhodně nevyhne. Proto je důležité zjistit finanční situaci partnera ještě před svatbou – dluhy z minulosti se vás sice právně netýkají, ale můžete na ně doplatit.

Jak zjistit dluhy partnera?

O partnerových dluzích před manželstvím je dobré mít přehled, ale bohužel není vůbec snadné je odhalit. Nejjednodušší cestou je zeptat se ho přímo. Pokud má zájem o vážný vztah, neměl by mít problém upřímně hovořit o své finanční situaci, nebo dokonce ukázat výpisy z účtu. Naopak podezřelé může být, pokud neustále mění bankovní účty, vyhýbá se placení běžných výdajů nebo často nakupuje na splátky.

Můžete také zkontrolovat veřejně dostupné informace, tedy zda partner náhodou není v exekuci nebo insolvenci. K tomu vám poslouží Centrální evidence exekucí (CEE) a Insolvenční rejstřík zdarma dostupný na isir.justice.cz

Tím vaše možnosti, jak zjistit dluhy partnera, v podstatě končí. I když existují registry klientských informací, jako například BRKI nebo SOLUS, bez jeho souhlasu se k informacím o jeho závazcích nedostanete. Stejné pravidlo platí i pro dluhy u finanční správy, ČSSZ nebo zdravotní pojišťovny – výpis údajů od těchto institucí si můžete vyžádat pouze sami pro sebe.

Dluhy před manželstvím mohou představovat velký problém, proto je důležité o finanční situaci otevřeně komunikovat. Jelikož možností, jak zjistit partnerovy dluhy bez jeho vědomí, není mnoho, nebojte se ho požádat, aby si výpisy z registrů zajistil sám a doložil vám je.

Předmanželská smlouva jako ochrana před dluhy manžela

Pokud se zadlužený partner ke své finanční situaci staví čelem a řeší ji, není důvod, aby jeho dluhy bránily manželství. Než však skočíte do chomoutu, je důležité vše důkladně promyslet a podniknout kroky k tomu, aby vás partnerovy dluhy před manželstvím zbytečně neohrozily. Pomocníkem v tomto případě může být předmanželská smlouva.

Co je předmanželská smlouva?

Předmanželská smlouva je právní dohoda mezi partnery, která upravuje, jak bude nakládáno s jejich majetkem během manželství a při případném rozvodu. Lze v ní stanovit, zda manželé budou mít po svatbě společný majetek, co vše do něj bude zahrnuto, nebo zda si ponechají oddělené jmění.

Jak vás předmanželská smlouva ochrání?

Pokud partneři pomocí předmanželské smlouvy upraví (tzv. zúží) společné jmění manželů (SJM) a stanoví, že veškerý majetek, který si každý z nich pořídí za své peníze během manželství, bude jejich výhradním vlastnictvím, sníží se tím množství majetku, na který může exekutor v případě dluhů jednoho z manželů sáhnout. Bez této úpravy by totiž mohl exekutor postihnout až polovinu SJM, pokud by dluhy vznikly před manželstvím. Předmanželská smlouva proto představuje nejúčinnější ochranu majetku nezadluženého partnera a upravuje také odpovědnost za dluhy manžela po rozvodu. Přesto je vhodné přijmout i další opatření, například oddělené bankovní účty. 

Dluhy v manželství: Kdy spadají do SJM?

I když před vstupem do manželství finance ve vztahu aktivně řešíte, bez předmanželské smlouvy vás stále mohou překvapit dluhy v manželství. Podle zákona totiž do SJM spadají jak dluhy, které za trvání manželství převzali oba manželé společně, tak i ty, které si udělal pouze jeden z manželů.

Důležité je, že jde pouze o tzv. „převzaté“ dluhy, tedy ty, které vznikly právním jednáním, například uzavřením smlouvy. Dluhy, které jednomu z partnerů vzniknou ze zákona (výživné, dopravní pokuty, nedoplatky na daních apod.) nebo na základě rozhodnutí soudu či správního orgánu, jsou ze SJM vyloučeny.

Další výjimkou, která nespadá do SJM, jsou dluhy týkající se majetku jednoho z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku. V praxi to znamená, že pokud jeden z manželů vlastní nemovitost získanou dědictvím a vezme si úvěr na její opravu, odpovídá za tento dluh sám, pokud jeho výše přesahuje příjmy, které mu nemovitost přináší, například z pronájmu.

Problém však může nastat, pokud dluhy nejsou jasně spojené s konkrétním majetkem. Bezúčelové půjčky (např. běžný spotřebitelský úvěr) nejsou vázány na určitou věc, takže nelze snadno doložit, na co byly použity. Je dobré mít důkazy – smlouvy, faktury, bankovní transakce, které prokážou, že peníze šly přímo na tento majetek. Ještě lepší je ale pojistit se předmanželskou smlouvou.

Zákon myslí i na jednoho z největších strašáků – co když vzniknou dluhy jednoho z manželů bez vědomí druhého? Pokud k zadlužení nedošlo při obstarávání každodenních či běžných potřeb rodiny, tyto dluhy se do SJM nepočítají. Problematické však může být stanovit, co všechno mezi „běžné potřeby rodiny“ spadá.

Existuje ochrana před dluhy manžela?

Pokud se váš partner dostal do finančních problémů, bez rozmyslu si půjčuje a nenechá si nic vysvětlit, situace může vypadat bezvýchodně. Naštěstí zákon chrání nezadluženého manžela tím, že umožňuje věřiteli uspokojit svůj nárok ze SJM maximálně do výše podílu dlužného manžela (tj. do ½), pokud se prokáže, že:

  1. dluh vznikl pouze jednomu z manželů,
  2. vznikl proti vůli druhého manžela,
  3. tento manžel vyjádřil svůj nesouhlas vůči věřiteli poté, co se o dluhu dozvěděl.

TIP: Není neobvyklé, že lidé ve finanční tísni sahají po nevýhodných půjčkách, které mohou situaci ještě zhoršit. Existují však i řešení, která nevedou k dalším dluhům. Jedním z nich je dočasný prodej vozidla. Peníze získáte téměř okamžitě a sami se rozhodnete, zda budete auto dále využívat, nebo ne. Jakmile se vaše finanční situace stabilizuje, vůz si jednoduše odkoupíte zpět za stejnou částku. To může být bezpečnější cesta, jak se vyhnout zadlužení, které by mohlo ohrozit i vaše společné finance.

Insolvence v manželství

Přerostly vám dluhy přes hlavu? Řešením může být insolvence. Ve většině případů je nejvýhodnější společné oddlužení, ale pokud si jeden z partnerů nadělal dluhy ještě před svatbou, lepší volbou je insolvence pouze jednoho z manželů.

V takové situaci není nutné, aby manželé podávali žádost o oddlužení společně, protože jeden z nich žádné dluhy nemá a není v úpadku. Stejně tak může být oddlužení jen jednoho z manželů vhodné, když si dluhy udělá bez vědomí druhého.

TIP: Chcete se insolvenci vyhnout? Přečtěte si náš článek „Cesta z dluhů: Kroky pro zvládnutí dluhů bez insolvence“.

Finance ve vztahu by neměly být tabu. Otevřená komunikace a předmanželská smlouva vám mohou pomoci předejít problémům, které ohrožují nejen váš majetek, ale i samotný vztah. Buďte připraveni – ať vás dluhy partnera nezaskočí.

Využívejte naplno své auto i poté, co jej od vás na dočasnou dobu vykoupíme. A jakmile budete mít opět dostatek prostředků, odkoupíte ho za stejnou cenu zpět.

buy-a-car

Získejte peníze ihned a s autem jezděte dál. Budeme vás kontaktovat do 30 minut.

woman-with-car

CASH4CAR

Jsme česká společnost působící na EU trhu, která se zabývá dočasným výkupem osobních vozidel všech typů a značek s jejich pozdějším zpětným odkupem původními majiteli.

S více než 15 000 zákazníky na trhu EU se řadíme mezi nejvýznamnější poskytovatele těchto služeb v ČR.